Sabit Protez Nedir?
Sabit protez, eksik veya aşırı derecede madde kaybı görülen dişlerin rengi ve dokusuna benzer malzemeler kullanılarak yerine konması işlemidir.
Kuronlama (Kaplama) İşlemi için Malzeme Seçenekleri Nelerdir?
Dişler kuronlanırken metal, metal destekli porselen kuronlar, güçlendirilmiş porselen veya zirkonyum alt yapılı tam porselen kuronlar, metal kuronlar gibi farklı malzeme alternatifleri vardır.
Metal Destekli Porselen Kuronlar: Metal alt yapı ve bu yapının üzerine oturmuş estetik porselenden oluşur.
Tam Porselen Kuronlar: Estetiğin önem taşıdığı ön grup dişlerde ışık geçirgenliği doğal dişe benzeyen metalsiz tam porselen kuronlar kullanılabilir. Bu kuronlarda metal alt yapıya gerek olmadığından daha estetik sonuçlar elde edilebilir.
Metal Kuronlar: Tamamı altın, krom, kobalt gibi metalden yapılan kuronlardır. Bu kuronların kullanım alanı sınırlı olup, estetik sorun teşkil etmeyen arka bölgelerdeki dişlerde ve çenelerde porselen kuron yapımı için yeterli yer olmadığı durumlarda kullanılır.
Hareketli Protez Nedir?
Hareketli protez, hasta tarafından takılıp çıkarılabilen ve eksik dişlerin yerini alan apareylerdir. Total protez, parsiyel protez, immediat protez ve diş üstü protezler olmak üzere çeşitli tipleri mevcuttur.
 
Total Protezler
Total protezler, ağzınızda hiç doğal diş kalmadığı durumlarda, alt ve üst çenede kalan kemik dokusu üzerinden destek alan, akrilikten üretilen, halk arasında ‘takma diş’ olarak da adlandırılan protezlerdir. İmplant yapılamadığı özel durumlarda uygulama alanı bulmaktadır. Total protezlerde porselen diş kullanmak genellikle sağlıklı bir yaklaşım değildir. Bu sebeple bu protezlerde plastik diş kullanılır; ancak bu dişlerde zamanla renkleşmeler görülebilir.
 
Parsiyel Protezler
Doğal dişlerin bir kısmının var; bir kısmının ise çekilmiş olduğu durumlarda yapılan takılıp çıkarılabilir protezlere ‘parsiyel protez’ denir. Parsiyel protezler ya akrilikten ya da tek parça dökümden yapılır. Bu tip protezler, ana dişlere bağlanan kroşe tellerle tutuculuk sağlarlar. Bu tel görünümünün estetik olmadığını düşünen hastalara hassas bağlantılı estetik protezler de yapılabilir.
 
İmmediat Protezler
Tüm ana dişlerin çekilmesi gereken durumlarda, hasta dişsiz kalmak istemezse ‘immediat protez’ adı verilen doğal dişler çekilir çekilmez hemen takılan protezler yapılabilir. İyileşme tamamlanıp dokular bu protezlerle uyumsuz hale geldiğinde ise hastanın daimi protezleri yapılmaya başlanır.
 
Diş Üstü Protezler
Ağızda var olan birkaç doğal diş veya kök üzerine, diş hekiminin bazı özel hazırlıkları takiben yapacağı protezlere ‘diş üstü protezler’ denir. Protezin oturduğu doğal diş veya kökler, proteze tutuculuk ve stabilite sağlamaktadır.


100%

Memnuniyet

15

Başarı Sertifikası

14

Ülkeye Hizmet

12

Yıllık Deneyim

8742

Happy Smile

Tüm Hakları Saklıdır.
3XCode